Moczenie nocne - leczenie z pomocą rodziców

Dziecko z problemem moczenia nocnego przeżywa spore trudności emocjonalne. Długo utrzymujące się zaburzenie może doprowadzić do spadku samooceny, poczucia niższej wartości a nawet problemów w szkole (z zachowaniem i nauką). Jak rodzice mogą pomóc dziecku przezwyciężyć te trudności i wspomóc leczenie moczenia nocnego?

deszcz nad łóżeczkiem :)

Moczenie nocne leczenie behawioralne

Rodzice mogą pomóc dziecku poprzez zastosowanie odpowiedniego treningu i przygotowanie dziecka dl snu. Obejmuje to ograniczenie ilości płynów przed snem, unikanie napojów gazowanych i moczopędnych (np. soku porzeczkowego czy herbaty), unikanie owoców zawierających duże ilości wody (arbuz, winogrona). Warto prowadzić dziennik i notować co dziecko zjadło i wypiło przed snem – alergie również mogą wzmagać moczenie. Dzięki takim zapiskom, po kilku tygodniach można wyeliminować produkty, które sprzyjają moczeniu. Warto również dopilnować, by dziecko udało się do toalety przed snem, a dzieciom, które mają problem z moczeniem w dzień również przypominać o konieczności odwiedzenia toalety minimum co 2 godziny. Dobre efekty daje również maksymalne ułatwienie dziecku oddania moczu w nocy – np. poprzez pozostawienie zapalonej lampki czy pozostawienie nocniczka przy łóżeczku. Dobrze, jeśli starsze dziecko sprząta po sobie regularnie – to dodatkowo pozwala mu czuć się odpowiedzialnym za własne postępy.

Moczenie nocne leczenie przez wsparcie

Dziecko musi wiedzieć, że rodzice razem z nim chcą pokonać problem, który jest zewnętrzny w stosunku do dziecka. Innymi słowy mówiąc, dziecko nie może się czuć winne ani w żaden sposób obciążone przez rodziców tym, że nie jest w stanie utrzymać łóżeczka w suchości. Dlatego tak ważne jest , by rodzice stosowali wsparcie pozytywne. Na czym to polega? Przede wszystkim na nagradzaniu dziecka za „suche noce”, prowadzeniu wraz z nim kalendarzyka, na którym dziecko samo oznacza dni, w których udało się mu powstrzymać od siusiania w nocy (dziecko może wybrać samodzielnie oznaczenia – w ten sposób będzie czuło się bardziej odpowiedzialne). Ważne jest również, by traktować problem dziecka jako coś normalnego i z jednej strony nie spędzać nadmiernej ilości czasu nad roztrząsaniem problemu, ale z drugiej również go nie unikać. Zdecydowanie najgorszym sposobem postępowania jest stosowanie systemu kar, które jedynie wzmacniają problem.

Reklama