Terapia NDT-Bobath w praktyce, czyli jak to wygląda...

Dziecko Metoda terapeutyczna kierowana do niemowląt i dzieci z uszkodzeniami OUN w sferze napięcia mięśniowego i motoryki - NDT-Bobath ma kilkudziesięcioletnią tradycję. Dla dziecka jest całkowicie bezpieczna i nieinwazyjna. Polega na hamowaniu patologicznych odruchów dziecka, torowaniu i wzmacnianiu odruchów prawidłowych oraz poprawie napięcia mięśniowego.

Jak terapia NDT-Bobath wygląda w praktyce?

Przede wszystkim rodzice którzy decydują się na to, aby u ich dziecka zastosowana była terapia NDT-Bobath muszą mieć jasność, że terapia będzie wymagała od nich dużego zaangażowania. Oczywiście, na zajęciach z dzieckiem pracuje terapeuta, ale rodzice są czynnymi uczestnikami zajęć, a ćwiczenia powinni wykonywać również w domu, aby wzmocnić efekty terapeutyczne.

Terapia NDT-Bobath od strony praktycznej polega na przeprowadzaniu przez terapeutę ćwiczeń z dzieckiem, podczas których terapeuta kieruje ruchami dziecka. Takie działanie pozwala jednocześnie uczyć i torować prawidłowe odruchy i wygaszać odruchy nieprawidłowe. Terapeuta skupia się na prawidłowym ułożeniu punktów kluczowych - głowy, szyi, barku i obręczy biodrowej. Terapia NDT-Bobath nie polega na poruszaniu pojedynczą kończyną dziecka, lecz na ruszaniu całym ciałem. Dzięki temu ćwiczenia nie są dla dziecka wykonywane w sposób bierny. Terapeuta dba też o usprawnienie napięcia mięśniowego - w tym celu stosuje rozluźnienia przez głaskanie i masowanie, stymulujące poklepywanie dziecka, obciążenia i naciski na poszczególne partie mięśniowe.

W domowej terapii rodzice stymulują dziecko w codziennych czynnościach takich jak mycie się czy ubieranie.

Zobacz również: Terapia NDT-Bobath i jej historia.

Reklama